נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
Search

אפוטרופוס להורה: מתי זה נחוץ ואיך זה עובד?

אפוטרופוס להורה

חוששים שאחד או יותר מהוריכם לא מסוגל עוד לקבל החלטות נכונות לגבי בריאותו, כספיו או ענייניו האישיים? ייתכן שזה הזמן לשקול מינוי אפוטרופוס. כתבה זו תסביר מתי נחוץ מינוי אפוטרופוס להורה, כיצד מתבצע התהליך ומה תפקידו של האפוטרופוס בחיי ההורה.

 

מהו אפוטרופוס להורה?

אפוטרופוס להורה הוא אדם הממונה על ידי בית המשפט לקבל החלטות עבור הורה שאינו מסוגל עוד לעשות זאת בעצמו. האפוטרופוס פועל לטובת ההורה ולשמירה על זכויותיו ורווחתו, הוא מקבל החלטות עבורו בנושאים שונים, כגון טיפול רפואי, ניהול כספים, מקום מגורים ועוד. עליו לפעול בתום לב ובשקיפות ולדווח לבית המשפט על פעילותו באופן קבוע. חשוב לציין שמינוי אפוטרופוס הוא צעד משמעותי שיש לשקול אותו בזהירות רבה. יש למצות קודם כל את כל האפשרויות האחרות, כגון ייפוי כוח מתמשך או סיוע מקצועי.

קשישים עם עורך הדין שלהם

מתי יש צורך באפוטרופוס להורה?

ישנן מספר סיבות אפשריות בגינן ייתכן שיהיה צורך למנות אפוטרופוס להורה. לרוב, מומלץ להתייעץ עם מומחה בתחום, כגון עורך דין אפוטרופוס צחי קלמנוביץ', על מנת לקבל הכוונה מקצועית ולייבא את ההליך בצורה נכונה. הסיבות הנפוצות ביותר כוללות:

  • ירידה קוגניטיבית – הורה הסובל מדמנציה, אלצהיימר או מחלות נוירודגנרטיביות אחרות עלול לאבד את היכולת לקבל החלטות תקינות.
  • מחלות פסיכיאטריות – הורה הסובל ממחלה נפשית קשה עלול לא להיות מסוגל לטפל בעצמו או לקבל החלטות לגבי הטיפול בו.
  • פגיעה פיזית – הורה שעבר פגיעה מוחית קשה או אירוע מוחי עלול לא להיות מסוגל לתקשר או לבצע פעולות בסיסיות.
  • התמכרות – הורה הסובל מהתמכרות לסמים, אלכוהול או חומרים אחרים עלול לא להיות מסוגל לקבל החלטות נכונות לגבי בריאותו או כספיו.

 

איך עובד תהליך מינוי אפוטרופוס?

הליך מינוי אפוטרופוס להורה מתבצע בבית המשפט לענייני משפחה. ניתן להגיש בקשה למינוי אפוטרופוס על ידי בן משפחה, קרוב משפחה, חבר או גורם מקצועי כגון רופא או עובד סוציאלי. בבקשה יש לפרט את הסיבות בגינן מבקשים למנות אפוטרופוס, וכן את זהותו של האדם המועמד לתפקיד.

בית המשפט יקיים דיון בבקשה וישקול את כל הראיות, לרבות חוות דעת רפואיות ופסיכולוגיות, עדויות של בני משפחה וחברים, וכן את דעתו של ההורה עצמו, ככל שניתן. במידה ובית המשפט יאשר את הבקשה, הוא ימנה צו אפוטרופסות המגדיר את סמכויותיו ותפקידיו של האפוטרופוס. האפוטרופוס יהיה אחראי לקבל החלטות עבור ההורה בנושאים המוגדרים בצו, כגון טיפול רפואי, ניהול כספים, מקום מגורים ועוד.

 

לסיכום

מינוי אפוטרופוס להורה הוא נושא מורכב ורגיש, הן מבחינה רגשית והן מבחינה משפטית. לכן, חשוב לעשותו בכובד ראש ולפעול בזהירות תוך התייעצות עם גורמים מקצועיים רלוונטיים על מנת לוודא שההליך מתבצע בצורה נכונה בדגש על שמירה על זכויותיו ורווחתו של ההורה.

אפוטרופוס אישה מבוגרת

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
תביעת לשון הרע
כיצד להתמודד עם תביעת הוצאת דיבה?

התמודדות עם תביעת לשון הרע היא אתגר רב-צדדי הכולל ממדים משפטיים, שיקולי מוניטין והיבטים אישיים. מרגע הגשת התביעה, על הנאשם לנווט במורכבות של דיני לשון הרע, לפנות לייעוץ משפטי מיוחד ולשקול את ההשלכות הרחבות יותר.   קיבלתם תביעה? לא צריך להילחץ עם קבלת תביעת לשון הרע, הצעד הראשון כרוך לעתים קרובות בבדיקה יסודית של ההצהרה המדוברת כדי להעריך את הפוטנציאל שלה להיחשב לשון הרע על פי החוק. הדבר כרוך בקביעה האם ההצהרה אכן שקרית, אם פורסמה לצד שלישי, ואם גרמה או עלולה לגרום נזק למוניטין או נזק אחר.