נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
Search

הטרדה מינית – האם מדובר בעבירה שיש עמה קלון

ספר חוקים

עבירה שיש בה קלון היא מונח הלקוח מעולם המשפט הפלילי ומשמעו כי העבירה פסולה מבחינה מוסרית. אם בית המשפט קבע כי העבירה נושאת עימה קלון, הרי שחלק מההשלכות שהעבריין יצטרך לשאת בהן כולל מגבלות שונות שיוטלו עליו בהמשך.

 

אם כן, האם עבירות בתחום ההטרדה המינית נכללות בהגדרה?

 

מהו קלון וכיצד הוא קשור להטרדה מינית?

קלון הוא מונח שמשמעו בושה ולמען האמת אין לו הגדרה ברורה בחוק.

למרות שעבירות הנושאות עימן קלון מונעות מהעבריין לכהן במשרות ציבור, להיות חבר בעמותה, או עורך דין, החוק לא מסביר באופן ברור אילו עבירות נושאות עימן קלון, אלא מניח לשופטים להחליט על פי נסיבות המקרה וחומרת המעשים, אם אכן מדובר על עבירה שיש עימה קלון.

לכן, גם במקרה של הטרדה מינית, היא תיחשב לעבירה עם קלון רק בתנאים מסוימים.

 

מתי עבירות מין נחשבות לעבירות שיש בהן קלון?

כל עבירה שהיא – גם עבירת מין, תיחשב לעבירה שיש בה קלון בהתאם למידת החומרה, מעמדו של העבריין בעת ביצוע העבירה ונסיבות המקרה.

כך למשל, המשפט המפורסם שבו הואשם חיים רמון בביצוע מעשה מגונה, שביצע בהיותו שר בממשלת ישראל, לא נחשב בזמנו לעבירה שיש בה קלון, למרות חומרת המעשה.

מנגד, יש לצפות כי העבירה של הטרדה מינית, המעורבים בה קטינים, שבוצעה על ידי אדם בעל סמכות, או תפקיד ציבורי, שניצל את מעמדו, תיחשב לעבירה עם קלון.

 

רוח הזמן כפקטור משמעותי בנושא הקלון במשפט

חשוב לחזור ולציין כי מי שקובע האם מדובר בעבירה עם קלון, או לא, הם השופטים.

 

לכן, יש לקחת בחשבון את רוח הזמן –

בשלושת העשורים הראשונים לעצמאותה של מדינת ישראל, הנושא כלל לא עלה לסדר היום הציבורי. נשים שנפגעו מהטרדה מינית התביישו לדבר על הקושי והציבור אף נהג להאשים אותן בהתנהגות שהובילה למעשים.

למעשה, רק בסוף שנות השמונים נראתה התייחסות חוקית ומשפטית לנושא ורק בסוף שנות התשעים של המאה העשרים, נחקק חוק המתייחס להטרדה מינית כאל עבירה פלילית חמורה.

לכן גם ניתן לראות החמרה של היחס הציבורי ויחסם של בתי המשפט לעבירות מסוג זה.

 

לסיכום

ערכי מוסר נוטים להשתנות בהתאם לרוח התקופה, לנסיבות המקרה וגורמים נוספים ולכן, גם עבירה בתחום ההטרדות המיניות יכולה להיחשב עבירה עם קלון, או עבירה ללא קלון, בהתאם לנסיבות המקרה ולרוח התקופה.

בגלל היחס הבלתי מוחלט של החוק לנושא, גם אדם שנפתח לו רישום פלילי בעקבות תלונה על הטרדה מינית, יכול לפנות להליך של ביטול רישום פלילי כדי למחוק את הרישום, בתנאי שלא נרשמה לו עבירה שיש עמה קלון, מפני שביטול רישום פלילי אפשרי רק במקרה שהעבירה אינה חמורה במיוחד.

פטיש בצבע זהב

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
תביעת לשון הרע
כיצד להתמודד עם תביעת הוצאת דיבה?

התמודדות עם תביעת לשון הרע היא אתגר רב-צדדי הכולל ממדים משפטיים, שיקולי מוניטין והיבטים אישיים. מרגע הגשת התביעה, על הנאשם לנווט במורכבות של דיני לשון הרע, לפנות לייעוץ משפטי מיוחד ולשקול את ההשלכות הרחבות יותר.   קיבלתם תביעה? לא צריך להילחץ עם קבלת תביעת לשון הרע, הצעד הראשון כרוך לעתים קרובות בבדיקה יסודית של ההצהרה המדוברת כדי להעריך את הפוטנציאל שלה להיחשב לשון הרע על פי החוק. הדבר כרוך בקביעה האם ההצהרה אכן שקרית, אם פורסמה לצד שלישי, ואם גרמה או עלולה לגרום נזק למוניטין או נזק אחר.