נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

זכויות עובדים

עבודה ראשית

יחסי עובד מעביד טומנים בחובם תלות הדדית. לעיתים קרובות המעסיק נמצא כשידו על העליונה ובכדי למנוע מצב שבו המעסיק ינצל את כוחו לרעה ויפגע בעובדים שלו חוקקה המדינה שורה של חוקים סוציאליים אשר מקנים לעובדים שכירים זכויות מסוימות. חוקים אלו תקפים בכל מצב ואין המעסיק יכול להחתים את העובד על חוזה אשר סותר את מה שנקבע על פי חוק.

 

באילו תחומים החוק מספק לעובדים הגנה וזכויות

ההגנה שמספק החוק בישראל לעובדים שכירים היא רחבה ביותר ותקפה במגוון תחומים ביניהם:

שעות עבודה ומנוחה – חוקים אלו מתייחסים להיקף המשרה של העובד, להפסקות שמגיעות לו ולימי מנוחה לרבות ימי חופש, סופי שבוע וחגים. כך למשל עובד בעבודת כפיים אשר עובד מעל שש שעות עבודה יהיה על פי חוק זכאי לקבל הפסקה של 45 דקות. כמו כן, כל עובד זכאי ליום שבתון בימי חג בהתאם לדתו, לדוגמא לא ניתן לחייב יהודי להגיע לעבודה ביום כיפור או מוסלמי להגיע לעבוד בחג הקורבן.

בריאות העובדים – על המעסיק לדאוג לתנאי עבודה נאותים אשר כוללים מחסה מפגעי מזג האוויר, לרבות חימום או קירור בהתאם לעונת השנה, גישה קרובה למים נקיים ושירותים תקינים וסביבת עבודה שלא כוללת מפגעי רעש וזיהום אוויר. כמו כן, בתהליכי עבודה בהם קיים סיכון, על המעסיק להקפיד על נוהלי עבודה מסודרים ולספק ציוד מתאים בכדי לשמור על הבריאות של העובדים ולהגן עליהם.

סיום עבודה – כאשר מעסיק שוקל לסיים העסקה של עובד עליו לערוך לו שימוע לפני פיטורין ולתת לו הזדמנות להגן על עצמו. במידה והחליט לפטר עובד בעל ותק של שנה יהיה עליו לשלם לעובד פיצויי פיטורין בהתאם לגובה השכר של העובד ורמת הותק.

שוויון הזדמנויות – אין להפלות עובד על בסיס מגדר, נטייה מינית, דת, מוצא, לאום, עמדה פוליטית, גיל, היותו משרת מילואים או הורה או כל סיבה אחרת אשר לא קשורה ליכולת של העובד לבצע את התפקיד המדובר. כך למשל אם עובד פוטנציאלי סובל ממגבלה גופנית אשר לא משפיעה על היכולת שלו לבצע את העבודה המדוברת, אי קבלתו לעבודה על בסיס זה הינה למעשה עבירה פלילית.

 

מה ניתן לעשות אם המעסיק מפר את הזכויות המגיעות לי?

במקרים בהם המעסיק מפר את הזכויות המגיעות על פי חוק לעיתים קרובות אין זה מספיק לפנות למעסיק ולבקש ממנו לתקן את העוול. מסיבה זאת פועלות עמותות שונות על מנת לקדם את המודעות ולעזור לעובדים אשר נפגעו מהמעסיק שלהם. עמותות אלו לרוב מפעילות קווי דיווח וייעוץ שונים אשר עשויים לסייע לעובד להתמודד עם הסרבנות של המעסיק שלו אך לרוב את התוצאות הטובות ביותר ניתן יהיה להשיג רק באמצעות עורך דין דיני עבודה מנוסה אשר ידע מה הדרך הטובה ביותר להתמודד עם הבעיה, בין עם באמצעות תביעה או הליך גישור.

אז בין אם אתם עובדים ותיקים או רק בתחילת דרכם המקצועית חשוב מאוד שתהיו מודעים לכלל הזכיות שלכם, תזכרו לבדוק שלא מפירים אותם ותדעו כיצד להתמודד אם המעסיק שלכם מסרב לציית לחוק.

עבודה

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עורך דין דיני עבודה