נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
Search

כיצד אדע אם נפגעתי מלשון הרע?

השמצה

בעידן הרשתות החברתיות האצבע הפכה להיות קלה יותר על ההדק, ואנו נחשפים למקרים רבים של הוצאת דיבה באמצעות הצהרות של לשון הרע. למרות שמהפכת האינטרנט הגבירה את הוצאת הדיבה ברשת, היא עדיין קיימת גם באמצעים מסורתיים יותר כמו טלוויזיה, עיתונים ועוד. לשון הרע הוא נושא חמור שעלול לגרום לפגיעה משמעותית במוניטין וברווחתו האישית של אדם, וחיוני עבורנו להכיר את המצבים שבהם הוא מכוון נגדנו. כיצד אדע אם נפגעתי מלשון הרע? במאמר הבא!

 

חוק איסור לשון הרע

בישראל קיים חוק איסור לשון הרע, מסביר לנו שמעון האן משרד עורכי דין ונוטריון, והוא מגדיר את אופי ההצהרה שבגינה ניתן להאשים את המפרסם בהוצאת דיבה. מהם הגורמים המאפיינים הצהרת לשון הרע?

הצהרות כוזבות: המרכיב הראשון והקריטי ביותר בהשמצה הוא הימצאותן של הצהרות כוזבות. אם מישהו פרסם או דיבר מידע שקרי עליכם, או כזה הפוגע במוניטין שלכם, זה יכול להיות מקרה ברור של לשון הרע. חשוב לציין כי האמירה חייבת להיות עובדתית ולא רק הבעת דעה.

פרסום: כדי להגדיר אירוע כשימוש בלשון הרע, ההצהרה הכוזבת צריכה לעבור לצד שלישי, ולא יכולה להישאר רק בין האדם המשמיץ לאדם המושמץ. זה יכול לכלול פרסום בצורה כתובה, כגון בעיתונים, מגזינים או פלטפורמות מקוונות, או שיתוף מילולי עם אחרים. ככל שההפצה של ההצהרה הכוזבת תהיה רחבה יותר, כך הפגיעה הפוטנציאלית במוניטין היא גדולה יותר.

נזק למוניטין: לשון הרע חייב לגרום לפגיעה ממשית במוניטין שלכם. חיוני להוכיח כי להצהרה הכוזבת הייתה השפעה שלילית על חייכם האישיים או המקצועיים, ונזק זה יכול להתבטא בדרכים שונות, כגון אובדן הזדמנויות עבודה, מערכות יחסים מתוחות או ירידה במעמד החברתי.

השפעה שלילית על הפרנסה שלך: לשון הרע עלול לפגוע גם בפרנסה שלכם, ובמידה וההצהרה הכוזבת משפיעה ישירות על יכולתכם להתפרנס, היא יכולה להוות אינדיקטור משמעותי לנזק. לדוגמה, אם הצהרה כוזבת גורמת ללקוחות להפסיק את תמיכתם או אם היא מובילה לסיום העסקתכם, היא יכולה להיחשב כנזק מהותי שנגרם עקב לשון הרע.

השפעות רגשיות ופסיכולוגיות: לשון הרע עלול לטמון בחובו השפעות רגשיות ופסיכולוגיות קשות על הקורבן. תחושות של השפלה, מצוקה, חרדה או דיכאון הן חוויות נפוצות כאשר המוניטין של מישהו מותקף שלא בצדק. אם סבלתם ממצוקה רגשית כתוצאה מהשמצה, זה בהחלט יכול להיות מקרה שבו תוכלו לעמוד על זכויותיכם ואף לפנות לעורך דין שיסייע לכם בהגשת תביעה.

 

לסיכום

למרות שמהפכת המידע הפכה את נושא הוצאת הדיבה לנפוץ הרבה יותר, אין להקל בכך ראש. במידה ופורסמה נגדכם הצהרה שעומדת באחד מהקריטריונים שריכזנו עבורכם במאמר זה, מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בלשון הרע כדי שתוכלו להשיב את כבודכם ולקבל פיצוי על הנזק שנגרם לכם.

קורבן לשון הרע

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
תביעת לשון הרע
כיצד להתמודד עם תביעת הוצאת דיבה?

התמודדות עם תביעת לשון הרע היא אתגר רב-צדדי הכולל ממדים משפטיים, שיקולי מוניטין והיבטים אישיים. מרגע הגשת התביעה, על הנאשם לנווט במורכבות של דיני לשון הרע, לפנות לייעוץ משפטי מיוחד ולשקול את ההשלכות הרחבות יותר.   קיבלתם תביעה? לא צריך להילחץ עם קבלת תביעת לשון הרע, הצעד הראשון כרוך לעתים קרובות בבדיקה יסודית של ההצהרה המדוברת כדי להעריך את הפוטנציאל שלה להיחשב לשון הרע על פי החוק. הדבר כרוך בקביעה האם ההצהרה אכן שקרית, אם פורסמה לצד שלישי, ואם גרמה או עלולה לגרום נזק למוניטין או נזק אחר.