נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

מהן ההשלכות של חקירת אזהרה

איש משפט

ביום רגיל הטלפון מצלצל ועל המסך מופיע מספר לא מזוהה או חסום, ומתוך סקרנות אוטומטית אתם עונים ושואלים "מי זה?" הצד השני מסביר לכם שזומנתם למשטרה כדי לעזור בעניין שגרתי.

באותו רגע אתם יכולים להיות שאננים ולהניח שאין שום דבר רע שעשיתם וכל עוד תשתפו פעולה הכל יהיה בסדר.

או להילחץ ולחשוש לאיזה "בור" נפלתם. לחקירת באזהרה יתכן השלכות רציניות ולכן הצעד הראשון הוא להתייעץ עם עורכי דין.

 

מה זאת חקירת אזהרה?

חקירה באזהרה זהו הליך המתבצע כנגד אדם החשוד בעבירה פלילית או מספר עבירות פליליות. במהלך החקירה החוקרים אמורים להציג לנחקר את מלוא החשדות בהם הוא מואשם. במהלך החקירה כל מילה שתאמר על ידי הנחקר יכולה לשמש ראיה כנגדו בתביעה המשפטית. לכן, החקירה מתחילה באזהרת הנחקר כי דבריו יכולים לשמש נגדו.

חשוב לדעת, גם במתן עדות דבריו של מוסר העדות יכולים להפוך את מסירת העדות לחקירת אזהרה. לפיכך חשוב מאוד להכין את הנחקר למתן העדות על מנת שלא יכשל בלשונו. מה שיכול להוביל לכך שהנחקר, אפילו בלי כוונה, יקשור את עצמו לאירוע הפלילי ויעניק בסיס משפטי לחיזוק האשמות של החוקרים בנוגע למעורבותו בעבירה הפלילית.

 

השלכות של חקירת באזהרה יכולות להיות השלכות ארוכות טווח

קיבוע מעמד המשפטי של הנחקר

לאחר חקירת האזהרה מתקבעת מעמדו המשפטי של הנחקר כחשוד בעבירה פלילית. כלומר, יתבצע רישום משטרתי של תיק חקירה פתוח בעבירה פלילית עבור הנחקר. הרישום זה יכול להימחק מהרישום רק אם יסגר מחוסר אשמה. אם נסגר מסיבה אחרת כמו בשל העדר עניין לציבור או חוסר ראיות המספיקות להעמדה לדין הרישום המשטרתי יישאר. כדי למחוק אותו הנאשם יצטרך עורך דין כדי לפעול מחיקת התיק.

 

מעצר הנחקר

תוצאה אפשרית לאחר החקירה האזהרה כאשר במהלכה גדל החשד שהנחקר קשור לעבירה פלילית, היא מעצר  הנחקר בתום החקירה והבאת הנחקר בפני השופט מעצר בכדי שיבדוק את נחיצות המשך מעצר החשוד לצרכי הארכת החקירה הפלילית.

 

שחרור החשוד בתנאים מגבילים

אפשרות נוספת לאחר העמדת החשוד בפני שופט המעצר משום שגדלו החשדות נגדו במעורבות העבירה הפלילית. ההיא ששופט יוכל להורות לשחרור החשוד לביתו בתנאים מגבילים. כמו למשל, איסור על יצירת קשר עם שאר החשודים בעבירה ושחרור למעצר בית לזמן קצוב בלבד.

 

לסיכום

חקירת אזהרה היא לא דבר פעוט שצריך לזלזל בו, ההשלכות של החקירה יכולות לשנות ולפגוע בצורה משמעותית בחייו של אדם ומקורביו. האפשרות לשקם את התוצאות השליליות מהחקירה זו, אם היא קיימת, תדרוש הרבה זמן, כסף ומשאבים נפשיים. תוכלו לחסוך זאת מעצמכם אם תתייעצו מראש עם עורכי דין פלילים בעלי ניסיון בחקירות אזהרה, שיעניקו לכם את ההדרכה של מה נכון להגיד או לא להגיד, שתעזור לכם להיחלץ מצרות.

 

טביעות אצבע

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין
תביעת לשון הרע
כיצד להתמודד עם תביעת הוצאת דיבה?

התמודדות עם תביעת לשון הרע היא אתגר רב-צדדי הכולל ממדים משפטיים, שיקולי מוניטין והיבטים אישיים. מרגע הגשת התביעה, על הנאשם לנווט במורכבות של דיני לשון הרע, לפנות לייעוץ משפטי מיוחד ולשקול את ההשלכות הרחבות יותר.   קיבלתם תביעה? לא צריך להילחץ עם קבלת תביעת לשון הרע, הצעד הראשון כרוך לעתים קרובות בבדיקה יסודית של ההצהרה המדוברת כדי להעריך את הפוטנציאל שלה להיחשב לשון הרע על פי החוק. הדבר כרוך בקביעה האם ההצהרה אכן שקרית, אם פורסמה לצד שלישי, ואם גרמה או עלולה לגרום נזק למוניטין או נזק אחר.