נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

סכסוכי ירושה בין ידועים בציבור

סימון משפטי

כאשר נפטר אדם, ואינו מתיר אחריו צוואה – כל רכושו מחולק על פי דין.

על פי הדין, בן או בת הזוג של הנפטר זכאים לרשת את מיטלטליו של הנפטר וכמחצית מרכושו לפחות.

אך מהו מעמדם של זוגות, כאשר בשעת הפטירה לא היו נשואים כדת משה וישראל? האם לאדם, שחי חיים משותפים עם בן או בת זוגו עד לרגע פטירתו, יש זכויות בירושה?

 

ידועים בציבור

בני זוג החיים יחד כזוג נשוי לכל דבר, אך אינם נשואים על פי הדת – ולכן גם אינם נחשבים נשואים מצד המדינה – מוגדרים כידועים בציבור. מתוקף ההגדרה, זכאים בני הזוג לשלל זכויות ואף חובות החלים על זוגות נשואים. עם זאת, אין זה נכון לומר שמעמדם של בני זוג המוגדרים כידועים בציבור שווה למעמדם של זוגות נשואים. מצב משפטי זה התפתח בעיקר בעקבות זוגות שלא יכלו להינשא דרך הרבנות מסיבות שונות, כגון כהן עם גרושה, או זוגות חד מיניים.

 

הזכויות של הידוע/ה בציבור בירושה

כיום לא שכיח לראות זוגות רבים שאינם נישאים ברבנות. בין אם מעולם לא נישאו לאחר, ובין אם התגרשו או התאלמנו ובחרו לחיות את חייהם עם בן זוג חדש מבלי להינשא. כאשר נפטר אדם, ומותיר אחריו ידוע בציבור – על פי הדין בן זוגו יוכל לרשת את רכושו בדיוק באותו האופן אילו היו נשואים. על מנת שידוע בציבור יוכל לרשת את בן זוגו צריכים להתקיים שני תנאים: חיי משפחה במשק בית משותף, ושלא היו נשואים לאדם אחר בזמן פטירתו של בן הזוג. עם זאת, אם ערך הנפטר צוואה לפני מותו, הצוואה היא זאת שקובעת שכן היא קודמת לחלוקת העיזבון על פי דין.

 

סכסוך ירושה

בן הזוג של הנפטר יורש כמחצית מהעיזבון בנוסף לכל המיטלטלין. במידה והנפטר הותיר אחריו רק אחים, בן הזוג מקבל מלבד המיטלטלין כשני שליש מהרכוש, ובשליש שנותר מתחלקים אחיו של הנפטר. רק במקרה בו לא הותיר אחריו הנפטר קרובי משפחה אחרים מלבד בן זוגו, כל העיזבון כולו עובר לחזקתו של בן הזוג שנותר בחיים. במקרים בהם בן הזוג היורש הינו ידוע/ה בציבור, עלול להיווצר סכסוך בין קרובי משפחתו של הנפטר לבין הידוע/ה בציבור. במקרים בהם הגבר הוא שנפטר, עלולה בת זוגו להיתקל בהתנגדות מצד ילדיו לזכותה לרשת את רכושו.

 

הפתרון – ליווי מקצועי

לא תמיד ירצו בני המשפחה לחלוק את הירושה עם בן הזוג הידוע בציבור, כך שגם במקרים בהם קיימת צוואה המביעה את רצונו של הנפטר להוריש מרכושו לבן זוגו, עלולים בני המשפחה להתנגד לצוואה. אם אתם עומדים בפני בעיה דומה, דעו כי סכסוכי ירושה עלולים להימשך לאורך שנים, וכי מומלץ שעורך דין מקצועי ומומחה בנושאי ירושות ילווה אתכם.

 

מזוודה עם כסף

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עורך דין משפחה
ריב על רכוש
חלוקת חובות בין בני הזוג

לעיתים כאשר זוג מתגרש עולה השאלה מה עושים עם החובות שהם צברו במהלך הנישואין, הסוגייה מסתבכת בעיקר כאשר החובות