נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

קבלן השיפוצים ברח עם הכסף? כך תצטרכו לפעול

קבלן מקצועי

אחד המצבים הפחות נעימים, הוא מצב שבו קבלן השיפוצים שקבל לידיו את תמורת השיפוצים או חלק ממנה, נעלם עם הכסף. מצב כזה הוא מצב בעייתי מאד, ועל אחת כמה וכמה אם הקבלן התחיל את העבודה והשאיר את הבית או את העסק במצב של אנדרלמוסיה. כיצד קורה שקבלן שיפוצים בורח עם הכסף? מה ניתן לעשות אחרי שהוא ברח? כיצד ניתן למנוע מראש את המצב הזה? בשורות להלן נעשה קצת סדר בעניין.

איך קורה שקבלן שיפוצים בורח עם הכסף

בתחילת הדברים חשוב להבהיר – הרוב המוחלט של קבלני השיפוצים הם אנשים ישרים, העושים את מלאכתם נאמנה. עם זאת, מדובר בעברה על החוק שאפשר וצריך למנוע אותה מלכתחילה.

לפני בחירת הקבלן, חשוב לבצע בדיקת רקע שלו. הבדיקה צריכה להתבצע בשלושה ערוצים  במקביל: בדיקה באינטרנט וברשתות החברתיות, על מנת לבדוק שהקבלן הזה לא מוזכר כבר בהקשרים שליליים. הקשרים כאלה לא חייבים להיות כרוכים בעניין גניבת כספים, אלא גם בעניין אי ביצוע העבודה במלואה או ביצוע עבודה רשלנית ובלתי מקצועית. סוג אחר של בדיקה הוא דרישה לקבלת המלצות, או בקשה להמלצה ממי שכבר עבד עם הקבלן. בדיקה חשובה נוספת יכולה להיות רישום של הקבלן בפנקס הקבלנים אצל רשם הקבלנים במשרד הבינוי. אמנם קבלן שיפוצים לא חייב להיות רשום בפנקס. עם זאת, רישום בפנקס מחייב עמידה באמות מידה מקצועיות, המעידות בין השאר על היכולת שלו לנהל פרויקטים ולסיים אותם בהצלחה כולל הצד הפיננסי שלהם. בחירת קבלן רק על סמך הבטחות והתרשמות ראשונית טובה, עלולה להביא לתוצאות בעייתיות. זאת, במיוחד אם לא דואגים לקבל ערבויות סבירות לביצוע העבודה.

צעד חשוב נוסף שיש לבצע, הוא לחתום על חוזה עבודה מסודר עם הקבלן. חוזה עבודה מסדיר את היחסים בין שני הצדדים, כולל את סכומי התשלום והמועדים שלהם וניתן לציין בו גם אילו סכומים שולמו לקבלן. חוזה מהסוג הזה איננו יכול למנוע את הבריחה, אבל הוא מהווה בסיס להגשת תביעה נגד הקבלן בבית המשפט לתביעות קטנות. בכל מקרה, אין להתפתות ולשלם לקבלן את מלוא הסכום שהוסכם עליו מראש, ובוודאי שאין להעביר תשלום בלי קבלה.

מה ניתן לעשות אחרי שהקבלן ברח

הדבר בראשון שיש לעשות הוא להגיש תלונה במשטרה, כמובן. עם זאת, אם אין לכם חוזה כתוב, יהיה קושי לבסס את הטענה שלכם. זאת, כיוון שגם אתם לא פעלתם נכון ואפילו עברתם על החוק, בעיקר בעניין תשלומי מע"מ אבל לא רק. אם מדובר בסכומים קטנים יחסית, של כמה אלפי שקלים, האמת המרה היא שכמעט ולא ניתן לעשות דבר. כשמדובר בסכומים גדולים יותר, ובהנחה שקבלתם קבלה עבורם, ניתן להגיש כאמור תביעה, שבדרך כלל תוכתר בהצלחה. כל התורה על רגל אחת היא – לא משלמים מראש, לוקחים קבלה ושוכרים אך ורק שיפוצניק מוכר ומומלץ.

האם כדאי לקנות דירה חדשה מקבלן או יד שנייה.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עורך דין דיני עבודה
עבודה ראשית
זכויות עובדים

יחסי עובד מעביד טומנים בחובם תלות הדדית. לעיתים קרובות המעסיק נמצא כשידו על העליונה ובכדי למנוע מצב שבו המעסיק