שומה אחרת- הצעדים הברורים מה לעשות ואיך

שומה אחרת- ערעור על היטל השבחה בא לידי ביטוי בתיקון 84 לחוק התכנון והבניה נכנס לתוקפו בראשון למאי 2009, כחלק מכך נעשו שינויים בתהליכי הגשת ערעורים ותיקון שומות. התרחשו שינויים משמעותיים בהליכי הגשת הערעורים על שומת היטל השבחה וכך גם מינוי שמאי בנושאי היטל והשבחה וכן בתביעות פיצויים.

על פי תיקון זה ישנן 2 אופציות:

  • האפשרות הראשונה – פניה לועדת ערר לפיצויים והיטל השבחה.
  • האפשרות השנייה – פניה ליושב ראש לשכת שמאי מקרקעין למנות שמאי מכריע.

חשוב לדעת שניתן להגיש שומה אחרת תוך 45 יום מקבלת החיוב הרשמי על היטל השבחה. ולא יום לאחר מכן. שימו לב לתאריכים וללוח השנה שלכם

שומה אחרת ניתן להגיש על גובה החיוב או על עצם החיוב עצמו, כאשר את הראשון יש להגיש ליושב ראש מוצעת השמאים למינוי שמאי מכריע ואת השני לוועדת הערר לפיצויים ולהיטל השבחה. שומה אחרת מגישים לרוב לאחר היטל שמירה אשר ניתן לא על פי חוק,  לדוגמא במקרים בהם לא קיימת חובת תשלום היטל השבחה אך בעל הנכס קיבל חיוב בגינו.

דלת לדירה

החלטה 1553

חשוב ללמוד על החלטה 1553 ולדעת שבמידה והחוכר יבקש יוכל להצטרף להסדר עפ"י החלטה 1591 תמורת תשלום "מקדמה"  (משמע "דמי חכירה") בסך של 3.75% מערך הקרקע בתוספת של מע"מ.
יש לציין כי ערך הקרקע הינו ערך הקרקע של חלקת המגורים עם היקף בניה בסיסי למגורים- עד 375 מ"ר בכפוף לקיומה של תכנית תקפה, למעט חריגים כגון חוכר ביישובי עוטף עזה.

בסוף חודש מאי 2018 חתם שר האוצר על תיקון להחלטה 1523, כך הפך מספרה של ההחלטה ל- 1553. התיקון שבוצע בהחלטה מתייחס ל "התחשבנות מחדש" בהליך פיצול מגרש מנחלה, כמו כן מתייחס אל יישום החלטה 1553 באזור עדיפות לאומית "קו עימות".


החלטה 1591
החלטה המעדכנת את החלטה 1553 – קביעת הזכויות למגורים בחלקת המגורים בישובים חקלאיים שהם מושב עובדים, כפר שיתופי, או אגודה חקלאית שיתופית.

עיקרי החלטה זו הינם: כל תשלום בשיעור של 33% הנזכר בהחלטה לא תחול עליו הנחת אזור.

בהחלטה קיימת טבלה הקובעת את ערך ההנחה בשקלים באזורי עדיפות .

הנחת האזור מוגבלת עד תקרה מסוימת כמפורט בהחלטות רשות מקרקעי ישראל הרלוונטיות. זכות להתחשבנות במקרים מסוימים תהיה כמפורט בהחלטה זו.

 

התייעצו עימנו!

חשוב להתייעץ עם שמאי מקרקעין המתמחה בתחום זה על מנת לא להפסיד כסף ולהבין מהו הצעד הנכון ביותר לעשות.  שמאי מקרקעין – שירותי שמאות וניהול מקרקעין עם ניסיון של כ-20 שנה בתחום. רוצים להגיש שומה אחרת באופן מהיר ומקצועי ? צרו קשר עוד היום עם משרד ניצן מקובר כלכלה, שמאות וניהול מקרקעין המתמחה בתחום של היטל השבחה.

תוכן עניינים
אהבתם את מה שקראתם ? ספרו לחברים
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
כתבות נוספות שעלולות לעניין אתכם
התנגשות בין שני כלי רכב
עורך דין
כיצד לבחור עורך דין תאונות דרכים

כל מי שהיה מעורב בתאונת דרכים רצינית יכול להעיד על כך שזה נורא. בבת אחת, ובלי כל הודעה מוקדמת, לא רק שכל היום שלנו נהרס, אלא לעיתים גם כל החיים

רשלנות רפואית
כיצד נקבע גודל הפיצויים בגין רשלנות רפואית?

תביעת רשלנות רפואית היא אחת התביעות הנפוצות ביותר, אולם על מנת להצליח לבסס את דבר הרשלנות יש לבצע מספר פעולות חשובות. מהן? להלן הפרטים. תביעת רשלנות רפואית – נפוצה יותר

הסכם כתוב
עורך דין
הסכם גירושין מאוזן שידאג ל 2 הצדדים

אם אתם עומדים בפני הליך של גירושין, דעו כי ניתן לשמור על האינטרסים של שני הצדדים באמצעות הסכם מאוזן. כיצד ניתן לבצע זאת? כל הפרטים – במאמר הבא. הסכם גירושין

עורך דין
הכול על פניה אל עורך דין מחיקת חובות

ההתנהלות הכלכלית של כל אחד מאיתנו משפיעה בצורה משמעותית ביותר על רבדים שונים בחיינו. אדם שלא מצליח להתנהל נכונה מבחינה כלכלית עלול למצוא את עצמו חייב לא מעט כספים לבנקים